Zina Nedeniyle Boşanma Zina Nedeniyle Boşanma

Zina (Aldatma) Nedeniyle Boşanma

Zina en temel tanımıyla evlilik birliği içerisinde olan eşlerin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranmasıdır. Bunun için de eşlerden birinin eşinin dışında başka birisiyle cinsel ilişkiye girmesi durumunda zina yapmış olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir yandan eşin başka birisiyle mesajlaşması ya da flört etmesi zina olarak nitelendirilmemektedir. Bunun yerine güven kırıcı hareket olarak nitelendirilmektedir. Zina sebebiyle boşanma davası çekişmeli boşanma davası konularından birisi olmaktadır. Diğer bir yandan zinayı öğrenen eş anlaşmalı boşanma yoluna da gidebilir.

Zina (aldatma) nedeniyle boşanma, ilişkilerin temel güven unsurlarından birini sarsan ve çiftleri derin duygusal ve hukuki karmaşaya sürükleyen önemli bir konudur.

Zina en temel tanımıyla evlilik birliği içerisinde olan eşlerin sadakat yükümlülüğüne aykırı davranmasıdır. Bunun için de eşlerden birinin eşinin dışında başka birisiyle cinsel ilişkiye girmesi durumunda zina yapmış olarak nitelendirilmektedir. Diğer bir yandan eşin başka birisiyle mesajlaşması ya da flört etmesi zina olarak nitelendirilmemektedir. Bunun yerine güven kırıcı hareket olarak nitelendirilmektedir. Zina sebebiyle boşanma davası çekişmeli boşanma davası konularından birisi olmaktadır. Diğer bir yandan zinayı öğrenen eş anlaşmalı boşanma yoluna da gidebilir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Nasıl Açılır? 

Zina sebebiyle boşanma davası açılmadan önce dava hazırlıklarının yapılması gerekir. Zina sebebiyle boşanma davası dilekçesinde aynı zamanda evliliği temelden sarsan diğer nedenler de eklenebilir. Ancak davacı tarafın dava dilekçesinde yer verdiği iddialarını kanıtlamakla yükümlü olmaktadır. Bu sebeple dilekçede yer verdiği iddiaların delillerini hazırlaması gerekir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Şartları Nelerdir? 

Zina sebebiyle boşanma davasının açılabilmesi için Türk Medeni Hukuku’nda yer alan şartların sağlanması gerekmektedir. Kanunda yer alan şartlar ise şunlar olmaktadır.

Evlilik İlişkisinin Bulunması

Zina sebebiyle boşanma davası açabilmek için ilk şart eşler arasında resmi evlilik İlişkisinin bulunması şartı olmaktadır. Bu evlilik ilişkisinin de yasal olarak sonlandırılması olması gerekmektedir. Bu sebeple eşler arasında halihazırda bir boşanma davası söz konusu olmasına rağmen boşanma davası için gerekçeli karar verilmemiş ise eşler resmi olarak evliliği devam ettiği için sadakat yükümlülüğü devam etmektedir. Bu durumda da eşinden başka birisiyle cinsel ilişkiye giren eş zina yapmış olacaktır.

Başkasıyla Cinsel İlişkide Bulunmak 

Zina sebebiyle boşanma davası açabilmek için gerekli olan bir diğer şart ise cinsel ilişki olmaktadır. Eşlerden birinin eşinin dışında başka birisi ile cinsel ilişkiye girmiş olması gerekmektedir. Bu sebeple de eşlerden birisinin eşinden başka birisine cinsel içerikli mesajlar göndermesi, öpmesi ya da satılması zina olarak nitelendirilmemektedir. Zina sebebiyle boşanma davasında zinanın kanıtlanması için ayrı yaşayan eşlerin ayrı oldukları süre içerisinde kadının hamile kalması ya da erkeğin kısır olmasına rağmen kadının hamile kalması gibi somut delillere ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bir eylemin zina sayılabilmesi için cinsel ilişkide aranılacak bir diğer nitelik ise cinsel ilişkinin hemcinsiyle kurulmasıdır. Böyle bir durumunun olmasında zina kanıtlanda dahi zina sebebiyle değil, haysiyetsiz hayat sürme ya da evlilik birliğinin temelden sarsılması gibi sebepler ile boşanma davasının açılması gerekir. 

Zina Edenin Kusurlu Olması

Başka birisiyle cinsel ilişkiye giren eşin yaptığı bu eylemin sonuçlarını farkında olması gerekmektedir. Bu sebeple tehdit ya da zorla başka birisiyle cinsel ilişkiye girmesi durumunda zina olarak nitelendirilmemektedir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davası Ne Kadar Sürer? 

Çekişmeli boşanma davası nedenlerinden birisi olan zina sebebiyle boşanma davası tek celsede sonuçlanan boşanma davalarından birisi olmamaktadır. Çünkü zinanın kanıtlanması için delillerin incelenmesi, tanıkların dinlenmesi ve hakimin uygun görmesi halinde gerekli raporların toplanması gerekmektedir. Tüm bu işlemler genellikle 1 ile 1,5 yıl arasında sürmektedir.

Zina Sebebiyle Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır?

Zina sebebiyle boşanma davası için ispat çok önemlidir. İddianın ispatlanamaması durumunda boşanma gerçekleşmeyecektir. Diğer bir yandan aldatma eylemi gizli yapılan bir eylem olduğu için ispatlanması son derece zordur. Diğer bir yandan mahkemeye sunulan delillerin hukuka uygun bir şekilde elde edilmesi ve hukuka uygun şekilde mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Zinayı İspatlamak İçin Neler Delil Olarak Kullanılır? 

Zinayı ispatlamak boşanma davaları içerisinde en zor olanların başında gelmektedir. Zinanın kanıtlanması da en çok kullanılan deliller ise şunlar olmaktadır.

  • Telefon kayıtları,
  • Mesaj kayıtları,
  • WhatsApp konuşmaları,
  • Sosyal medya konuşmaları,
  • E-posta yazışmaları,
  • Fotoğraf ve videolar,
  • Tanık beyanları,
  • Mektuplar,
  • Otel kayıtları,
  • Ses kayıtları,

Sık Sorulan Sorular

Zina sebebiyle boşanma davasında dedektif delilleri sunulabilir mi?

Dedektif aracılığıyla elde edilen deliller özel hayatın ihlal edilmesine neden olduğu için mahkemede delil olarak kabul edilmemektedir.

Zinanın ispatlanması için casus yazılımlar kullanılabilir mi?

Zinanın ispatlanması için sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem akıllı telefonlara casus yazılımların yüklenmesine. Ancak bu yazılımlar da özel hayatı ihlal ettiği için mahkeme tarafından kabul edilmemektedir.

Gizli kamera görüntüleri zinanın ispatlanması da kullanılabilir mi?

Kamera görüntülerinin kişinin haberi olmadan elde edilmesi durumunda mahkemede delil olarak kullanılamayacaktır.

Zina sebebiyle boşanma davası açıldıktan sonra başka delil sunulabilir mi?

Boşanma davalarında davalının yeni delil sunması için cevap dilekçesi süresi içerisinde mahkemeye delilleri bildirmesi gerekmektedir. Eğer davalı taraf cevap dilekçesini mahkemeye vermezse bu hakkını kaybeder. Diğer taraftan davacı ve davalı tarafın yeni delil sunması için mahkemenin vermiş olduğu bir süre bulunmaktadır. Mahkeme tarafından verilen bu sitenin dolmasından sonra başka delil verilmeyecektir.

Zina sebebiyle boşanma davasında çocuklarının beyanına başvurulur mu?

Zina sebebiyle boşanma davasında çocukların velayeti çocuğun çıkarı düşünülerek verilmektedir. Eğer çocuk idrak yaşında ise çocuğun hangi ebeveyni ile kalmak istediği sorulabilir.

Zina sebebiyle boşanma davasında çocuklar tanık olabilir mi?

Davada eşlerden birisi çocukların tanık olarak sunabilir. Ancak çocukların tanık olarak dinlenebilmesi için mahkemenin uygun görmesi gerekmektedir.

Zina sebebiyle boşanma davasında tazminat miktarı ne kadardır?

Boşanma davasında tazminat miktarı tarafların ekonomik durumuna göre belirlenmektedir.

Subscribe to Our Newsletter

Hukuki Konularda Danışmak İçin Bize Ulaşın

Merak ettiğiniz hukuki durumlarla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir