Anlaşmalı Boşanma Davasında Ücret Anlaşmalı Boşanma Davasında Ücret

Anlaşmalı Boşanma Davasında Ücret

Her davanın açılmasında bazı ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de hem çekişmeli hem de anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için kanunda öngörülen harçların ve ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında ücret, çiftlerin adil bir şekilde maddi yükümlülüklerini belirleme sürecinde önemli bir rol oynar ve doğru bir şekilde ele alınması gereken hassas bir konudur.

Her davanın açılmasında bazı ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de hem çekişmeli hem de anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için kanunda öngörülen harçların ve ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Sürecinin Masrafı Ne Kadardır? 

Anlaşmalı boşanma davasının masrafları üzerine davanın açıldığı şehrin herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Çünkü her yıl düzenli olarak anlaşmalı boşanma davası için ödenmesi gereken harçlar Yargı Harçları Tarifesi’nde belirlenmektedir. Bu tarife içerisinde posta giderleri için gerekli olan gider avansının yanı sıra başvuru ve peşin harç bilgileri bulunmaktadır. Tarifenin yıllık olarak değişmesinden dolayı da ücretler hakkında kesin bilgi vermek mümkün olmamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanma Davalarının Ücretleri Farklı mıdır?

Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarının süreçleri birbirinden farklı olduğu için mahkeme giderleri de farklılık gösterir. Anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuca bağlanan davalar olduğu için mahkeme giderleri minimum seviyede olmaktadır. Diğer yandan çekişmeli boşanma davaları en az 2 ya da 3 duruşma sürmektedir ve bu site içerisinde birçok tebligatın yapılması gerekmektedir. Ayrıca bazı çekişmeli boşanma davalarında bilirkişi başvurusu da yapıldığı için mahkeme masrafları artmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Avukat Vekalet Ücreti Ne Kadar? 

Avukatlar için her yıl Türkiye Barolar Birliği tarafından Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi belirlenmektedir. Avukatlar bu tarifenin altında vekalet ücreti belirleyemeyezler. Ancak bulundukları şehre ya da davanın içeriğine göre üst değer belirleyebilirler. 

Anlaşmalı Boşanmada Karşı Vekalet Ücretini Kim Öder? 

Karşı vekalet ücretinin ödenmesi için boşanma protokolünde yer verilmesi gerekmektedir.  Asgari ücret tarifesinde yer alan ücretin protokol maddesinde yer almasının yanı sıra mahkeme tarafından da onaylanması durumunda karşı taraf vekalet ücreti ödemesi avukata yapılacaktır. 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Mal Paylaşımı Yapılırsa Avukatlık Ücreti Değişir mi? 

Anlaşmalı boşanma davalarında mal paylaşımı da söz konusu olacak ise mal değerinin belirli bir kısmının avukata ödenmesi yönünde karar alınmaktadır. Avukata ödenecek bu ücret vekalet ücreti olmamakla birlikte aynı zaman mal değerinin %25’ini de aşamaz. 

Anlaşmalı Boşanma Davası Yargılama Giderini Kim Öder? 

Anlaşmalı boşanma davası açılırken dava masrafları davacı tarafından karşılanmaktadır. Eğer davacı taraf dava sonunda davayı kazanırsa giderlerin davalı tarafından ödenmesini talep edebilir. Bunun yanında söz konusu anlaşmalı boşanma davası olduğunda taraflar mahkeme masraflarının kimin tarafından ödeneceği ile ilgili protokol maddesine yer verebilirler. protokolde mahkeme masraflarının kimin tarafından ödeneceğine yer verilmesi durumunda ise mahkeme tarafından karar onanacaktır.

Subscribe to Our Newsletter

Hukuki Konularda Danışmak İçin Bize Ulaşın

Merak ettiğiniz hukuki durumlarla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir