Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Reşit Olmayanla Cinsel İlişki

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu ve Cezası

Türk Ceza Kanunu 104. maddede düzenlenmiş olan reşit olmayanla cinsel ilişki suçu 15 ile 18 yaş aralığında bulunana bir çocuğun kendi rızası ile cinsel ilişkiye girmesidir. Failin yaşının 18 yaşından küçük ya da büyük olmasının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve cezası Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar bölümünde yer almaktadır. 

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunun Unsurları

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun en önemli unsuru mağdurun rızasının bulunmasıdır. Bu özellik sebebiyle de mağdurun özgür iradesinin dışında şiddet, tehdit ya da cebir ile ilişkiye girilmesi durumunda cinsel istismar suçu söz konusu olacaktır. Ayrıca mağdurun hile ile de kandırılmamış olması önemlidir. Örneğin seni seviyorum, seninle evleneceğim ya da ömür boyu birlikte olacağız gibi cümleler ile mağdurun kandırılması durumunda da özgür irade ortadan kalktığı için cinsel istismar olarak nitelendirilmektedir.

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun bir diğer unsuru ise mağdurlar ile ilgili olmaktadır. Suçun geçerli olabilmesi için mağdurun 15 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını doldurmamış olması gerekir. Bu unsur sebebiyle mağdur 15 yaşını doldurmamış ise rızası bulunsa dahi fail cinsel istismar suçu ile yargılanacaktır. Mağdurun nüfus yaşının 15 yaşından küçük görünmesine rağmen gerçek yaşı 15’ten büyük ise Adli Tıp Kurumu tarafından kemik yaşının tespit edilmesi gerekmektedir. Adli Tıp Kurumu’nun yaşı tespit edilememesi durumunda ise tanıklara başvurulmaktadır.

15 ile 18 yaş aralığındaki çocukta zeka geriliğinin bulunması durumunda fail ile mağdur arasındaki ilişkinin araştırılması gerekir. Eğer ilişki gereği fail mağdurda zeka geriliği olduğunu biliyor ise cinsel istismar suçu, eğer bilmiyor ise ya da zeka geriliği dışarıdan kolayca anlaşılamıyor ise o zaman reşit olmayanla cinsel ilişki suçu olarak nitelendirilecektir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunun Cezası

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu için öngörülen cezalar farklı durumlara göre farklı sürelerde belirlenmiştir.

  • Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun temel cezası 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olmaktadır. Bu hali ile şikayete tabi olan suçlar arasında yer almaktadır.
  • Suçun evlilik yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi durumunda ise ceza 10 ile 15 yıl arasında olmaktadır ve şikayete tabi olmayan suçlar arasında yer almaktadır.
  • Suçun bakımını üstlenen kişi, koruyucu aile, çocuğun bakım ya da gözetim yükümlülüğü altında bulunan kişi tarafından işlenmesi durumunda ise 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır ve şikayete tabi olmayan suçlar arasında yer almaktadır.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Şikayet Süresi ve Şikayetten Vazgeçme

Şikayete bağlı suçlar arasında yer alan reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda şikayeti mağdurun kendisinin yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Mağdurun ailesi ya da vasisi tarafından yapılan şikayetler geçersiz sayılacaktır. Ancak veli ya da vasi ile birlikte mağdurun da şikayette bulunması durumunda soruşturma başlatılacaktır. Mağdura verilen bu hak 6 ay içerisinde kullanılmalıdır.

Mağdur şikayetten vazgeçme hakkını soruşturma ya da kovuşturma aşamasında kullanabilir. Mağdurun şikayetten vazgeçme hakkını kullanması durumunda ise bir daha şikayette bulunamaz. 

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Uzlaşma

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu uzlaşmaya tabi olmayan suçlardan birisi olmaktadır. Bu sebeple de taraflar talep etse dahi dosya uzlaşma bürosuna gönderilmez. 

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Zamanaşımı Süresi

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda zaman aşımı süresi 8 yıl olmaktadır. Zamanaşımı süresi dolmadan önce açılan ve sonuçlanan davalar ile faile ceza verilebilmektedir. Dava sürecinde zamanaşımının dolması durumunda ise dava kendiliğinden düşecektir. 

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Görevli Mahkeme

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda görevli olan mahkeme asliye ceza mahkemesi olmaktadır. Yer yönünden yetkili olan mahkeme ise suçun işlendiği yerde görevli olan asliye ceza mahkemeleri olmaktadır.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunda Adli Para Cezası, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ve Cezanın Ertelenmesi

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunda öngörülen ceza 1 yıldan fazla olduğu için faile verilen ceza adli para cezasına çevrilmemektedir. Ancak cezanın alt sınırının 2 yıl olması sebebiyle hükmün açıklanmasını geri bırakılması ve cezanın ertelenmesi kararları verilebilir. 

Sık Sorulan Sorular

17 yaşında biriyle cinsel ilişkiye girmek suç mu?

17 yaşındaki kişi kendi rızası ile cinsel ilişkiye girse dahi diğer tarafından suç teşkil etmektedir.

Reşit olmayanla cinsel ilişkiye girme suçu şikayete tabi mi?

Reşit olmayanla cinsel ilişkiye suçunun bazı halleri şikayete bağlı iken nitelikli halleri şikayete bağlı olmamaktadır.

Subscribe to Our Newsletter

Hukuki Konularda Danışmak İçin Bize Ulaşın

Merak ettiğiniz hukuki durumlarla ilgili bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir